Stowarzyszenie LGD Razem dla Radomki
W dolinie Radomki
Innowacyjna Radomka
Panoramy
E-Akademia
Papryka Przytycka
Multicel
Mazowiecka Sieć
Pierwsza w Polsce Giełda Papryki - CDiPR w Słowikowie Papryka Przytycka - produkt tradycyjny - zapraszamy do lektury Szlak kulinarny Doliny Radomki papryka przytycka produkt tradycyjny Multimedialny Produkt Turystyczny odmiany papryki odmiany papryki odmiany papryki

Papryka Przytycka - produkt tradycyjny


Papryka Przytycka na Liście Produktów Tradycyjnych

papryka przytycka produkt lokalny certyfikat

PAPRYKA PRZYTYCKA - PRODUKT TRADYCYJNY

Papryka Przytycka na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kariera papryki w Polsce rozpoczęła się prawie 30 lat temu, a pierwsze jej uprawy ulokowane zostały na terenie gminy Przytyk. Od tamtej pory stała się jednym z najczęściej spożywanych w Polsce warzyw. Papryka to przede wszystkim skarbnica witaminy C - zawiera jej najwięcej spośród wszystkich warzyw i kilkakrotnie więcej niż cytryna. Znajdziemy w niej również beta-karoten, witaminy E, K i z grupy B, sole mineralne (przede wszystkim potas).

Papryka z Przytyka posiada blisko 30 letnią tradycję produkcji na tym terenie i stanowi jedno z głównych źródeł dochodu większości mieszkańców. Jednym z prekursorów uprawy papryki w Polsce był Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej (gmina Przytyk), który rozpoczął jej uprawę w 1982 roku. Podczas pobytu w Niemczech Antoni Kwietniewski podpatrzył tamtejsze uprawy papryki i postanowił przenieść ich uprawę do Polski. W latach 80-tych papryka była bardzo dochodową uprawą. Drewniane konstrukcje tuneli były stosunkowo tanią inwestycją i łatwą do wykonania przez każdego rolnika. Sprawiło to, iż z roku na rok przybywało tuneli i nowych plantatorów. Dlatego też, na skutek bardzo dużej produkcji tego warzywa - gmina Przytyk, wraz z okolicznymi gminami: Potworów, Rusinów, Klwów nazwane zostały "paprykowym zagłębiem". To właśnie z tego obszaru pochodzi ok. 80 % krajowej produkcje tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się obecnie w około 200 gospodarstwach, w ponad 3000 tunelach foliowych. Tradycję i powiązania papryki z regionem przytyckim podkreślają Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku, organizowane od 1999 roku - stanowiąc znakomitą formę promocji przednich odmian, na które popyt stale wzrasta.

Dzisiaj Papryka Przytycka to coraz bardziej rozpoznawalny produkt. Dzięki staraniom Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki" oraz Urzędu Gminy w Przytyku - Papryka Przytycka 28 lipca 2011 r. znalazła się w gronie wyróżnionych produktów przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marka Sawickiego - uzyskując wpis na listę Produktów Tradycyjnych tworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecność "Papryki Przytyckiej" wśród Produktów Tradycyjnych - podkreśla prawie 2 letnie przygotowania i działania promocyjne podejmowane na rzecz budowy wizerunku produktu lokalnego - a także świadczy o wyjątkowej jakości, wyśmienitym smaku oraz wytwarzaniu zgodnym z tradycyjnymi metodami produkcji na przestrzeni ostatnich 25 lat. "Papryka Przytycka" to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z terenu subregionu radomskiego.

Zobacz relację z Konferencji Starostwa Powiatowego w Radomiu nt. Papryki Przytyckiej - relacja telewizyjna.

Pobierz Przewodnik kulinarny papryki


pobierz przewodnik kulinarny papryki

Przewodnik kulinarny papryki - format pdf
(format: pdf, rozmiar pliku: 17.7 MB)

pobierz przewodnik kulinarny papryki

Przewodnik kulinarny papryki ON-LINE


Pobierz "Paprykowy ogród"


paprykowy ogród download pobierz

Paprykowy ogród - informacje o uprawie papryki i produkcie tradycyjnym "Papryce Przytyckiej" - format pdf
(format: pdf, rozmiar pliku: 60 MB)

pobierz paprykowy_ogrod

Paprykowy ogród - informacje o uprawie papryki i produkcie tradycyjnym "Papryce Przytyckiej" ON-LINE


img
img
img
img
img







jedlinsk

Gmina Jedlińsk

przysucha

Gmina Przysucha

przytyk

Gmina Przytyk

wieniawa

Gmina Wieniawa

wolanow

Gmina Wolanów

zakrzew

Gmina Zakrzew

Mazowiecka Izba Rolnicza

Mazowiecka Izba Rolnicza

Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego

Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego

Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego

Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego

Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej

LGD Razem dla Radomki

Starostwo Powiatowe w Radomiu

Gmina Wyśmierzyce

© 2012 | Wszystkie prawa zastrzeżone. LGD "Razem dla Radomki"
HOME     AKTUALNOŚCI     PRODUKT TRADYCYJNY     UPRAWA     CIEKAWOSTKI