- Papryka Przytycka - produkt tradycyjny
- Konferencja prasowa dot. Papryki Przytyckiej
- Papryka Przytycka jako produkt pretendujący do rejestracji
- Papryka Przytycka na Targach Regionalia
- Rejestracja Produktu Tradycyjnego w Uni Europejskiej
- Jakie produkty można rejestrować?
- Kto może ubiegać się o rejestrację produktu tradycyjnego w UE?
- Procedury prawne oraz przebieg rejestracji produktu
- Informacje dodatkowe
- XV Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytku
- Producenci Papryki na Dożynkach Prezydenckich
Papryka Przytycka na Liście Produktów Tradycyjnych
PAPRYKA PRZYTYCKA - PRODUKT TRADYCYJNY
Papryka Przytycka na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Kariera papryki w Polsce rozpoczęła się prawie 30 lat temu, a pierwsze jej uprawy ulokowane zostały na terenie gminy Przytyk. Od tamtej pory stała się jednym z najczęściej spożywanych w Polsce warzyw. Papryka to przede wszystkim skarbnica witaminy C - zawiera jej najwięcej spośród wszystkich warzyw i kilkakrotnie więcej niż cytryna. Znajdziemy w niej również beta-karoten, witaminy E, K i z grupy B, sole mineralne (przede wszystkim potas).
Papryka z Przytyka posiada blisko 30 letnią tradycję produkcji na tym terenie i stanowi jedno z głównych źródeł dochodu większości mieszkańców. Jednym z prekursorów uprawy papryki w Polsce był Antoni Kwietniewski z Woli Wrzeszczowskiej (gmina Przytyk), który rozpoczął jej uprawę w 1982 roku. Podczas pobytu w Niemczech Antoni Kwietniewski podpatrzył tamtejsze uprawy papryki i postanowił przenieść ich uprawę do Polski. W latach 80-tych papryka była bardzo dochodową uprawą. Drewniane konstrukcje tuneli były stosunkowo tanią inwestycją i łatwą do wykonania przez każdego rolnika. Sprawiło to, iż z roku na rok przybywało tuneli i nowych plantatorów. Dlatego też, na skutek bardzo dużej produkcji tego warzywa - gmina Przytyk, wraz z okolicznymi gminami: Potworów, Rusinów, Klwów nazwane zostały "paprykowym zagłębiem". To właśnie z tego obszaru pochodzi ok. 80 % krajowej produkcje tego smacznego warzywa. W samym Przytyku paprykę uprawia się obecnie w około 200 gospodarstwach, w ponad 3000 tunelach foliowych. Tradycję i powiązania papryki z regionem przytyckim podkreślają Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku, organizowane od 1999 roku - stanowiąc znakomitą formę promocji przednich odmian, na które popyt stale wzrasta.
Dzisiaj Papryka Przytycka to coraz bardziej rozpoznawalny produkt. Dzięki staraniom Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki" oraz Urzędu Gminy w Przytyku - Papryka Przytycka 28 lipca 2011 r. znalazła się w gronie wyróżnionych produktów przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marka Sawickiego - uzyskując wpis na listę Produktów Tradycyjnych tworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecność "Papryki Przytyckiej" wśród Produktów Tradycyjnych - podkreśla prawie 2 letnie przygotowania i działania promocyjne podejmowane na rzecz budowy wizerunku produktu lokalnego - a także świadczy o wyjątkowej jakości, wyśmienitym smaku oraz wytwarzaniu zgodnym z tradycyjnymi metodami produkcji na przestrzeni ostatnich 25 lat. "Papryka Przytycka" to również jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów z terenu subregionu radomskiego.
Zobacz relację z Konferencji Starostwa Powiatowego w Radomiu nt. Papryki Przytyckiej - relacja telewizyjna.
Pobierz Przewodnik kulinarny papryki
Przewodnik kulinarny papryki - format pdf |
|
Pobierz "Paprykowy ogród"
Paprykowy ogród - informacje o uprawie papryki i produkcie tradycyjnym "Papryce Przytyckiej" - format pdf |
|
Paprykowy ogród - informacje o uprawie papryki i produkcie tradycyjnym "Papryce Przytyckiej" ON-LINE |